Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Dodane przez Nauczyciel dnia Marzec 05 2018 21:50:11
Ku ogólnej radości pierwszaków nadszedł nareszcie długo oczekiwany przez nich moment – Pasowanie na czytelnika.
W jednym z lutowych tygodni wszystkie pierwsze klasy zostały zaproszone przez panią bibliotekarkę do biblioteki szkolnej. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z tak dużą liczbą książek.
Na początku na dzieci czekały zagadki literackie dotyczące znajomości bajek i wierszy polskich poetów. Krótkie inscenizacje utworów w wykonaniu Karoliny, Dominiki i Magdy - członkiń Szkolnego Koła Bibliobywalców, wprowadziły w klimat baśni i przygody.
Członkinie wraz z panią bibliotekarką uznały, że dzieci test ze znajomości literatury zdały celująco.
Następnie bibliotekarka – p. Magdalena Kosidło odczytała prośbę książek skierowaną do dzieci, prośbę o szanowanie i dbanie o nie i pokazała na przykładach książki wesołe – zadbane i smutne – zniszczone, których nikt już nie chce wypożyczać. Krótką prelekcję uzupełniono stosownymi plakatami.
Bardzo ważną częścią lekcji było przedstawienie przez panią bibliotekarkę Regulaminu korzystania z biblioteki szkolnej, zapoznanie ze zbiorami bibliotecznymi i ogólnie
z pomieszczeniem biblioteki.
Kulminacyjnym punktem spotkania było złożenie przez dzieci uroczystego przyrzeczenia dobrego czytelnika oraz indywidualne pasowanie na czytelnika wykonywane przez panią bibliotekarkę oraz członkinie Koła.
Od tej pory pierwszaki mogły już rozpocząć wypożyczanie książek, poprzedzone złożeniem osobistego podpisu na karcie czytelnika. Przejęte i zadowolone dzieci dokonały po raz pierwszy wypożyczenia swojej książeczki. Rozpoczęła się ich wielka przygoda z książką!

Magdalena Kosidło